Argan Yağı Faydaları

Argan Yağı Faydaları

argan yağı faydalarıAnavatanı Fas olan argan yağı dünya da sadece Fas ın güneybatısında yetişen ve yöre halkının hayat ağacı adını verdiği ağaçlar da yetişmekte olup argan meyvesinin çekirdeğinden elde edilen argan yağı faydaları saymakla bitmez.

Meraklılarınca bilindiği üzere 450 yıla kadar ömrü olan ve her zaman yeşil kalan argan ağaçlarının  fındık tadında verdikleri yemişten çıkan argan yağı zengin bir antioksidandır. Çok yüksek oranda E vitamini içermesi nedeniyle hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunurlar ve yaşlanma belirtilerinin asıl kaynağı olan vücuttaki zararlılarla savaşıp yaşlanmayı geciktirdiği içinde cilt bakım ürünlerinin başlıcalarındandır.  Bir iki damla sürüldüğü yerde ciltte ki kuruluğu geçirir ayrıca damar sertliğine ve çağın vebası kabul edilen kolesterole iyi gelir. argan yağı faydaları zeytinyağına benzer özellik gösterse de bu yağdan çok daha faydalı oldu ve saçı güçlendirme den cildi koruma ve iyileştirmeye, Vücudun gençleşmesinden cilt kuruluğunu gidermeye kadar birçok faydasının haricinde kalp damar hastalıklarına da iyi gelir. Soğuk havalardan ya da kuruluktan kaynaklanan dudaklarda ki çatlakları gidermek için pamuğa damlattığınız bir damla argan yağını dudağınıza uyguladığınızda kuruluk geçecek ve dudaktaki çatlakların nasıl iyileşip pürüzsüzleştiğine tanık olacaksınız.

Kadınlar için özellikle hamilelik döneminde deride oluşan esnemeler de ve çatlaklar içinde bir çözüm olarak argan yağı faydaları denemekten zarar gelmez. Ama alınan argan yağı saf, orijinal olup olmadığına dikkat edilmelidir. Özellikle saç bakımı için zigavus ürünleri orijinal argan yağından yapılmaktadır. Saf argan yağının içerinden besleyici bir çok element vardır. Örneğin, E vitamini açısından argan yağı çok zengindir. E vitamini hem cilt hem de saç için oldukça faydalı yapı taşlarından biridir. Ciltte kırışıklık karşıtı, saçta kırıklara karşı en önemli savaşandır.