Argan Yağı Nasıl Kullanılır

Argan Yağı Nasıl Kullanılır

argan yağı nasıl kullanılırGünümüzde bitkisel ürünlere ilginin artmasıyla sağlıktan yüz bakımına ve saç bakımına kadar akla gelebilecek her konuda bitkisel/doğal bir sağlık çözümü aranmaya başlanmıştır. Kimyasal ilaçların ve güzellik/bakım ürünlerinin sağladığı fayda kadar hatta daha fazla insan sağlığına zararlı yan etkisinin de olması bitkisel ürünlere dönüşü hızlandırmıştır. Saç bakımıyla ilgili yüzyıllardır kullanılan ama kimyasal ilaçların artmasıyla bir ara unutulur gibi olan argan yağı kullanımı da çok fazla merak edilmeye başlanmıştır.

Argan yağı insan vücudundan, saçına, yüze, tırnaklara kadar her alanda kullanılması ve  muhteşem sonuçlar vermesi nedeniyle günümüzde özellikle bakım ürünü geliştirici firmalar içinde popüler bitkisel ürünlerin en önde gelenlerinden biri olmuştur. Yıpranmış ve kırışmış ciltlere canlılık vermesi, sivilce tedavisinde etkili olması kuru ve yağlı ciltler için çözün sunması sadece bunlardan bir kaçıdır. Uygulaması ise oldukça basit olup temizlenmiş yüze birkaç damla argan yağı kullanımı yeterlidir. Saçlara olağanüstü bir canlılık katması, saç tellerinin kolayca kırılmasını engellemesi ve saçın istediği vitaminleri alamadığı için kolayca dökülmesini engellemek için de kafa derisinin ıslanacağı miktar da saçınıza argan yağı uygulayabilirsiniz. Kafanıza yumuşak hareketlerle masaj yaparak yağı deriye iyice yedirdikten sonra saçınızı çok az ıslak bir havluyla yarım saat kadar örttükten sonra saçınızı yıkayıp aynaya baktığınızda sizi memnun edecek bir görüntüyle karşılaşacaksınız. Argan yağı kullanımı son derece basittir. Yeter ki nereye ne kadar uygulayacağınızı bilin.

Argan yağının en büyük özelliklerinden biri çok yoğun derecede E vitamini içeriyor olmasıdır. E vitamini hem cilt hemde saç için çok değerli bir vitamindir. Besleyici ve yapılandırıcı özelliği çok fazladır. E vitamini krıışıklık kontrolünde de oldukça yüksek öneme sahiptir. Ancak, saç ve kılları beslediği için cilde direk uygulamak ciltteki ayva tüylerinin yoğunlaşmasına neden olabilir bu nedenle argan yağı içeren kremler kullanmak daha iyidir.

Argan yağı tırnak bakımında da oldukça kullanılan bir yağdır. Tırnakları sertleştirmek, beslemek ve daha bakımlı göstermede oldukça başarılıdır. Çatlak bakımında da son yıllarda kullanılan popüler bir üründür.