Çarşıdan Aldım Bir Tane Eczaneye Geldim Bin Tane

Çarşıdan Aldım Bir Tane Eczaneye Geldim Bin Tane

eczacı haluk savaş

eczacı haluk savaş

Nar ekstresi taşıyan ürünler hakkında bilgiler halk arasında az bilinmektedir. Narın suyu içilir, taneleri pudra şekeriyle karıştırılarak yenilir v.b. söylenenler biliniyor. Ancak bir de madalyonun diğer yüzü var. Nar ekstresi oldukça ciddi etkileri olan bir meyvedir. Üzerinde pek çok enternasyonal çalışma yapılmıştır. Terapatik anlamda tıbbi anlamında etkileri olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Bunlardan bazılarını açıklayalım. Örnek olarak; Mikrobiyolojinin saptadığı insanlarda ve hayvanlarda bulunan Propionibacterium acne adlı konakçının üzerindeki etkilerini inceleyebiliriz. Adı geçen bakteri propiyonik asit üretme yeteneğine sahip bir konakçıdır dolayısıyla insanların sindirim sistemi ve cilt üzerindeki gözeneklerde bol miktarda bulunur. Ek olarak cilt üzerindeki gözeneklerden çıkan yağ asitleriyle beslenmektedir. Böylece cilt üzerindeki gözenekler tıkanır, tıkandıkça da bakteri florasında büyük artış olur. Nüfusu artan bakteriler, hücre duvarlarını parçalar, küçük yaralara yol açar. Böylece oluşan yaraların içine Staphylococcus aures gibi bakterilerde nüfuz eder. Sonuçta diğer bakterilerinde atak yaptığı ortamda acne yaraları oluşmaya başlar.  (Folikulit) Durum insanın yaşam kalitesini bozar. Nar ekstresi içinde elajik asit ve gallik asit türünden etken maddeler bulunmaktadır.

Punica granatum( Nar) esktresi yukarda söylenen durumu ortadan kaldıran anti bakteriyel özellikler taşımaktadır. Gençlerde oluşan Acne vulgaris türü rahatsızlıklar,saç derisinde oluşan sivilce ve yaralar, nar ekstresi yardımıyla sağlıklı bir cilde dönüşür. Nar ekstresi, saçlarının uzaması yavaş olan kişilerin yardımcısıdır. İnce ve kırılgan saç tiplerinin restorasyonunda elajik asit vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek yardımcı olur. Elajik asit saç folekülünün ve ciltteki tüm hücrelerin mitokondrilerinde ve libozomlarında etkili olarak hücre çalışmalarının dengesini kurar. Daima seçkin ve önemli formüllere imza atmış Zigavus markası, nar ekstresi taşıyan şampuanı ile hem dermatologların hem de eczacıların vazgeçilmez tedavi amaçlı enstrümanları arasında sayılmalıdır. Her üründe olduğu gibi Eczacısından danışmanlık hizmeti alan hastalar bu ürünleri tüm eczanelerin Zigavus ürün raflarında bulabilirler. Saç ve cilt sorunlarına kesin ve etkili tedaviler sağlayabilirler.
Ecz. Haluk M. SAVAŞ