Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

saç neden dökülürErkekler kadınlara oranla saç dökülme problemini daha çok yaşamaktadır. Saç dökülmesinin vitamin eksikliği, mevsim geçişleri gibi çözümü kolay sorunlardan olabileceği gibi bazen de önemli sorunlardan da saçlar dökülebilir. Doğal olarak zaten saçlarımız her gün dökülmektedir önemli olan saçın her gün ne kadar döküldüğüdür. Her gün dökülen saç teli 200 den az ise sorun yok fakat fazla ise sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Bu araştırmayı kişi kendisi tabii ki yapamaz, bunun için konunun uzmanı bir doktordan yardım almalıdır. Saç dökülmesi neden olur sorusu bu problemi yaşayan herkesin aklına gelen ilk sorudur. Bu sorunun tek bir nedeni yoktur. Kalıtsal, çevresel, psikolojik ve sağlık olmak üzere birçok sebebi vardır. Kişi stresli bir ortamda çalışıyorsa saç dökülmesi yaşayabilir. Aşırı kilo kaybettiyse, saç dökülmesini tetikleyen ilaç kullanıyorsa saç dökülme problemiyle karşı karşıya kalır.

Sağlığımız için dengeli beslenmek gerekir. Saç dökülmesinin sebebi bazen vitamin eksikliği olabileceği gibi bazen de fazla vitamin alımında da olabilir. Örneğin fazla A vitamini tüketimi saç dökülmesini tetikleyebilir. Vitaminleri ve mineralleri vücudumuza gerektiği miktarda almak çok önemlidir. Kalıtsal bazı etkenler saç dökülme sebebidir. Kadınların çoğu hamilelik sonrası saç dökülmesi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bazı kadın hastalıkları ve kansızlıkta saç dökülmesi sebepleri arsındadır. Bazı kadınların erkek hormonu taşıması da ne yazık ki saç dökülmesi sebebidir. Saçları dökülmesi yaşayan kişi, saç dökülmesi neden olur araştırmak için doktora başvurur. Bunun araştırılması sonucunda uygun görülen tedavi sonucunda genellikle sorun ortadan kalkar. Bazen bu tedavi kısa sürse de bazen tedavi uzun zaman alabilir.

Erkeklerde görülen saç dökülmesi genellikle genetik yapı ile ilgilidir. Erkek ebeveynlerde görülen kellik sonraki erkek nesillerde de gözlenmektedir.  Kadınlarda ise bu sebep genelde kullandıkları kimyasal saç boyaları, saça uygulanan ısıl işlemler, gebelik ve kansızlıktır. Saç dökülmesi neden olur sorusuna cevap olarak, vitamin eksikliği, ani kilo kaybı, anemi, stres, bazı ilaçların kullanımı, yapılan yanlış saç şekillendirmeleri ve kullanılan kimyasal ürünler saç dökülmelerinin başlıca sebepleri arasında sayabiliriz.