Sağlık Bakkaldan Alınmaz

Sağlık Bakkaldan Alınmaz

saglik-bakkaldan-alinmaz

Sağlık kavramı ülkemizde tüm ülkelerin yanı sıra çok sayıda emekçi ile yürütülmektedir. Başta doktorlar, eczacılar, sağlık mensupları yoğun bir eğitim döneminin ardından kamuya hizmet etmek adına çeşitli istihdamlarda bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra bazı kurnaz satıcılar sağlığı internet üzerinden veya bakkal, market vb.. yerlerde satarak kendilerine kâr sağlamaktadır. Sağlık Bakanlığı, halk sağlığının korunması ve geriye dönüşü olmayan sağlık problemleriyle karşılaşılmaması için vatandaşların ilaçlarını eczanelerden almaları gerektiğini bildirdi. Fakat; sağlık tüccarları satışın çeşitli çirkin yollarını özellikle internet kanalını çok verimli kullanıyorlar. Amaçları insan sağlığını kullanarak daha çok para kazanmak olan tüccarlar internet üzerinde birçok sağlık vaatlerinde bulunmanın yanı sıra kesin tedavi yöntemi olduğunu söyleyerek halkımızın sağlığıyla oynayabiliyorlar.

Geçtiğimiz dönemlerde Türk Eczacıları Birliği tarafından yapılan inceleme ve basın açıklamalarında internette satılan ürünlerin iade adreslerinin bakkal, market, manav gibi yerlerde çıkması sağlık adına hiçbir eğitimi olmayan kişilerin şirket kurarak halk sağlığı ile oynadıkları belirtilmişti.

O günlerden bu günlere gelindiğinde ise Sağlık Bakanlığı tarafından çalışmalar yürütülmekte, incelemeler yapılmakta fakat, internet mecrasına müdahale etmenin de zor olduğu bilinmektedir.

Akılcı İlaç Kullanımı konusunda yapılan çalışmalar yeterli olsa da internette yalan dolan sözler ile halkımız kandırılmaya devam ediyor. Etkin ve yetkin olarak halkın en yakın sağlık danışmanı, eczane teknisyenleri, eczane teknikerleri bu konunun detaylı olarak halka anlatılması konusunda çalışmalar yürütmeye başladı. Çeşitli eğitim seminerleri düzenleyen eczane teknisyenleri ve teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği tarafından eczane çalışanlarına bu konuda halkı bilgilendirmeleri gerektiğini defalarca kez vurguladıklarını bildirdi