Doğal Saç Boyası Seçimi İçin Zigavus
zigavus

Doğal Saç Boyası Seçimi İçin Zigavus

       

Kadınlar için saç rengi önemli bir unsurdur. Hatta ara sıra kadınların sadece saç rengi değil uzunluğunda bile değişiklik olmasını isterler. Saçlarının bakımına da bu yönde özen gösterirler. Saç bakımı veya kişisel görünüm konusunda her uygulamayı uygulamaktan da çekinmezler. Özellikle de saç boyası konusunda önemli çekinceleri vardır. Kadınların güzelleşmek adına kullandığı kimyasal saç boyaları aslında sağlıklarına zarar vermektedir. Çünkü piyasada bulunan hemen her saç boyasının bileşiminde şu ya da bu şekilde kimyasal maddeler bulunmaktadır. Doğal saç boyalarında ise adından da belli olduğu gibi kimyasal bulunmayan sadece doğal kaynakların yer aldığı boyaları kapsamaktadır.

Kimyasal saç boyalarındaki kimyasal maddeler saç diplerinden vücuda nüfus ederek kansere neden olabilmektedir. Buna rağmen günümüzde ekonomik olması bakımından halen tercih edilmektedir. Doğal saç boyalarında ise bileşiminde kimyasal bulunmaması aksine bileşiminde vitamin, bitkisel özler ve yağlar bulundurması sebebiyle saç derisine nüfus ederek saç kökünün beslenmesini ve saçın sağlıklı uzamasını sağlayıcı etkiye sahiptir.

Saç boyama, süreklilik gerektiren bir durumdur. Kimyasal boya ya da doğal boya gibi çeşitler gözetilmeksizin birinci boyamanın ardından, şayet aynı rengin sürekliliği isteniyorsa, tekrar boyamaları gerektirmektedir. Kimyasal boyaların içerisinde bulunan amonyak gibi saça ve deriye zarar veren maddeler sürekli yapılan boyamalar sonucunda etkilerini güzelleştirmek yerine daha da kötüleştirmeye gösterirler. Doğal saç boyalarında, amonyak gibi tahriş edici zarar veren maddelerin bulunmaması nedeniyle saça daha doğal görünüm veren boylardır. Ancak etkileri daha kısa sürelidir.

Kimyasal saç boyaması sonucunda alerjik reaksiyonların görülme oranı daha yüksektir. Hatta içeriğindeki kimyasal maddelerin sadece kokusu bile düşünülecek olsa verdiği zarar solunum yollarını tahriş edici boyuttadır. Bu kimyasal boyaların bize yansıttığı etkilerdir. Birde bizim farkında olmadığımız ama aslında geçek olan etkileri de bulunmaktadır. Kimyasal saç boyaları, yüzde ve gözlerde ödem oluşması gibi etkilere neden olabilmektedir. Doğal saç boyalarında ise sadece kişilerin içerikteki bitkisel kaynağa karşı alerjik tepkileri belirleyicidir. Bunun dışında doğal saç boyalarında alerjik durumlar ortaya çıkmamaktadır.

Ve yine kimyasala saç boyaları tahriş edici etkileri açısından düşünülecek olursa sağlığa zarar veren ve saç diplerinde yaraların oluşmasına neden olan boyalardır.

Saçın aşırı kepeklenmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Piyasadaki kimyasal saç boyalarının diğer bir yan etkisi, saçların beyazlamasına veya saçlarda kepeklenmeye neden olabilmektedir doğal saç boyalarında ise bu etkiler kullanım kurallarına uyuldu takdirde görülmemektedir. Saçın aşırı boyanması, vaktinden önce saçın beyazlaşmasına neden olabilir. Ancak doğal saç boyalarında ise saç beslendiğinden ve her boyamada vitamin, yağ ve protein bakımından zenginleştiği için daha sağlam ve sağlıklı saçlar uzamaktadır.

Doğal saç boyaları, piyasadaki kimyasal içerikli saç boyalarından daha pahallı ürünlerdir. Buna rağmen tercih edilmesi gereken bir üründür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.