Menü

Kadınlarda Saç Dökülmesi


https://zigavus.com/image/cache/catalog/blog/kadinlarda-sac-dokulmesi-750x465.png
Erkekler oranla kadınlarda saç dökülmesi daha az görülür. Kadınlar için saçlar çok önemlidir. Erkeklerin kel olması yadırganmazken kadında yaşanan kellik çok moral bozucudur. Bu yüzden saç dökülmesinden psikolojik olarak kadınlar daha çok etkilenmektedir. Saç dökülmesi kadınlar için estetik açıdan da önemli bir sorun teşkil eder. Kadında ilk bakışta önce saçlar dikkat çekmektedir. Kadınlarda yaş ilerledikçe saç tellerinin zayıfladığına ve azaldığına rastlamak mümkündür. Bu engellenemez bir durumdur. Fakat kadınlarda saç dökülmesinin tek sebebi yaşa bağlı değildir. Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Cansız saçlar her üç kadından birinin yaşadığı can sıkıcı bir durumdur. Kadınların saç dökülme probleminin yüzde yirmilik kısmını genetik tip saç dökülmesi oluşturur. Bunun dışındaki faktörler kişinin kendine has özelliklerinden kaynaklanan faktörlerdir.

kadınlarda saç dökülmesiKadınlarda saç dökülmesinin sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür. Gebelik sonrası birçok kadın saçlarının döküldüğüne tanık olmuştur. Bazen de adet bozuklukları yüzünden aşırı kan kaybeden kadınlarda saç dökülmesi görülebilir. Polikistik over diye bilinen kadın hastalığı da saç konusunda kadınların canını sıkmaktadır. Aşırı kilo kaybı, vitamin eksikliği, stres, gibi durumlar saç kayıpları yaşayan kadınların sayabileceğimiz sebepleri arasında yer almaktadır. Bazı kadınlar şok diyet yaptıklarını düşünerek dengeli beslenmedikleri içinde saç kayıpları yaşamaktadır. Bazen de bilinçsizce alınan vitamin takviyelerinin de saç dökülmelerine sebep olduğu görülmektedir. Saç dökülmesi normalden fazla ise vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almak gerekir. Her sağlık sorunun da olduğu gibi saç dökülmesinde de erken teşhis önemlidir.

Kadınlarda saç dökülmesi sadece vücuttaki rahatsızlığın sonucunda oluşmayabilir. Dış etkenlerde saç dökülmelerine sebep olur. Örneğin sürekli başörtüsü ile duran bir bayanın saç derisi hava almadığı için saçları dökülebilir ya da çok fazla kuaförde zaman geçirmek zorunda olan kişiler örneğin sanatçılar saçları sürekli işlem gördüğü için saç kayıpları yaşayabilir. Bunun için saçları çok fazla işlem gören bayanların saçlarına düzenli olarak bakım yapmaları gerekir. Saç dökülmesini engelleyen çok güzel saç bakım maskeleri bulunmaktadır. Bu maskeleri bayanlar isterlerse kendileri hazırlayıp uygulayabilirler isterlerse de kozmetik ürünü markalarının hazırladığı saç maskelerini kullanabilirler.