Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri
zigavus

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri

       

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri

Bir kadın için en kötü anlardan biridir dökülen saçlarını görmek. Çeşitli sebeplerden kaynaklanan dökülmeler çok zaman kaybetmeden önlenmelidir. O halde öncelikle sebepler bilinmelidir. Bu sebeple de bir kan tahlili yaptırmak çok önemlidir.

Anemi
Anemi kadınlar arasında çok yaygın bir durumdur. Bu durum esas olarak demir eksikliğinden kaynaklanır ya da anemi demir eksikliğine sebep olur. Anemi için koyu yapraklı yeşil sebzeler, bitter çikolata fındık ve kabak iyi gelir. Anemi kendini saç dökülmesi ile belli ederken ayrıca baş ağrılarıyla ve çabuk yorulmayla da kendini gösterir.

Stres

Stres saç dökülme nedenleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü stres vücudun tüm düzenini değiştirir. Bu da saç dökülmelerini artırabilir. Stresten uzak durmaya çalışmalısınız. Bu çok zor olsa da en azından aralarda dinlendirici ve motive edici etkinliklerde bulunmalısınız.

Protein eksikliği

Vücudun sağlıklı ve güçlü olması protein ile doğru orantılıdır. Protein eksikliğinde vücut bunu hemen belli eder. Çok çabuk yorulmalar, saç dökülmeleri, tırnakların çabuk kırılması gibi belirtiler hemen ortaya çıkar. Düzenli uyku ve protein içeren gıdaları düzenli tüketerek bu eksiklik giderilebilir.

Hipotiroid

Saç dökülmesi olan biri doktora gittiğinde ilk bu soru sorulur? ”Ailede tiroidleri ile ilgili bir rahatsızlığı olan biri var mı ? ” Çünkü tiroid rahatsızlıkları genelde genetiktir ve hipotiroid gibi bir rahatsızlık saç dökülmesine sebep olur. Bunun için doktor kontrolünde ilaçlar kullanılmalı ve verilen diyete uyulmalıdır.

Çinko eksikliği

Çinko eksikliği de ciddi bir saç dökülmesine sebep olur bu sebeple çinko eksikliği biran önce giderilmelidir. Doktorun verdiği ilaçların yanında ceviz gibi çinko değeri yüksek besinler yemeniz bu eksiği gidermekte size yardımcı olacaktır.

Kimyasal Saç Ürünleri

Kullanılan kimyasal saç bakım ürünleri saçın yapısını değiştirir ve incelmelere neden olur. İncelen saçlar çok kolay bir şekilde saç köklerinden koparak dökülür. Bu dökülmeleri engellemek için bitkisel şampuanlar ve doğal bakım maskeleri uygulamalısınız. Aksi halde saçlarınızın dökülmesini engelleyemezsiniz.

Saçlarınıza ne kadar önem verirseniz o kadar sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Yukarıdaki maddeleri bir bir inceleyerek kendinizin doktoru olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.