Saç Bakımında Yapılan 8 Yanlış
zigavus

Saç Bakımında Yapılan 8 Yanlış

   Saç Bakımında Yapılan 8 Yanlış     

Hepimiz, parlak, yumuşak ve güzel görünümlü saçlara sahip olmak isteriz, ama bunu yapmak isterken doğru bildiğimiz fakat saçlarınıza ciddi zarar veren birkaç maddeyi inceleyelim.

  • Saçlarınızı Sıkça Isıyla Şekillendirmek

Saç kurutma makinalarıyla saçlarınızı kurutuyorsanız, yada maşa dediğimiz düz yada yuvarlak ısıtarak şekillendiriyor musunuz? Kullandığınız bu sıcak araçlar saçlarınızda geri dönüşü olmayacak hasarlara neden olabilir ve sonunda saçlarınızdaki kötü görüntüyü ortadan kaldırmak için saçlarınızı kısaltmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer çok önemli bir an için hazırlanmıyorsanız saçlarınızı ısıtarak kurutmayın, tabi ki fön vs. yapacaksınız ama mümkün olduğu kadar az yapmaya çalışın.

  • Saç Spreyi Kullandıktan Sonra Saçları Düzleştirmek

Saçları düzleştirmek için yada kıvırcık yapmak için Saç Spreyi sıkılmış saça maşa ile ısıtarak şekillendirmeye çalıştınız mı? Peki bu işlemi yaparken çıtırtı sesi duydunuz mu? Evet dediğinizi duyar gibiyim, işte spreyli saçlar ısıyla buluşursa içinde bulunan alkol nedeniyle saçlarınızda büyük hasarlar oluşacaktır. Unutmayın saçlarınız ısıl işlem görecekse eğer mutlaka temiz saç olmalı.

  • Islak Saçı Maşa ile Düzleştirmek

Islak saçlarınızı maşa ile düzleştirmeye çalışırsanız, saçlarınız için ölümcül kombinasyonu hazırlamış olursunuz. Saç telleri ıslak olduğunda yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa daha kırılgan olduğu için büyük hasar alır ve güçsüzleşir. Çok aceleniz olsa bile öncelikle saçlarınızı havlu ile güzelce kuruttuktan sonra fön makinası ile de 20-30 cm uzaktan tutarak kurutun ve öyle maşa yapın.

  • Islak Saçla Uyumak

Banyodan çıktınız ve saçlarınıza havlu sardınız sonra da bu havluyla uyuyakaldınız, saçlarınız havluyla kafanızın arasında sıkışacağı için çok komik saç şekillerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu şekilde uyuduğunuzda baş ağrısının dışında da saçlarınızdaki karışıklık canınızı sıkabilir ve sabah bu saçları düzleştirmek için daha çok zaman harcayabilirsiniz. En iyi akşam banyo yaptıysanız saçlarınızı ertesi gün kullanım için hazırlamak olmalı.

  • Saçlarınızı Çok Sık Yıkamak

Temiz ve bakımlı saçlara sahip olmak her gün yıkanmak tabi ki iyi birşey ancak her gün saç yıkamak gerektiği yaygın bir yanılgıdır. Her gün saçları yıkadığınızda saçlarınızın ihtiyacı olan yağlar saç derisinde kalmaz ve saçlarınız beslenemez. Eğer sizi çok rahatsız etmiyorsa saçlarınızı her gün yıkamayın.

  • Saç Kremi Sürmemek

Saçlarınız gün boyu pek çok olumsuz faktörden etkileniyor bunları temizlemek için kullandığınız şampuanlarda saçlarınızdaki yumuşaklığı alıyor. Saçınızı yıkadıktan sonra saç kremi kullanarak saçlarınızın daha yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz.

  • Islak Saçı Fırçalamak

Asla ıslak saçınızı saç fırçası ile taramayın, bunun yerine önce geniş dişli tarak ile saçlarınızı açın, eğer önce fırça ile tararsanız saç tellerinizin kırılmasını kolaylaştırırsınız. Tamamen kurumasına yakınken fırça ile taramanız en iyisi olacaktır.

  • Havlu ile Zorlayarak Kurutmaya Çalışmak

Saç şekillendirmeye başlamadan önce tabi ki havluyla kurulamak daha önemli ancak saçlarınızın tamamen kurumasını havlu ile sağlamaya çalışırsanız, saçlarınıza donukluk, kabarma, istenmeyen bukleler ve hasara neden olabilirsiniz. Havlu ile suyunu aldıktan sonra doğal olarak kendiliğinden kuruması en iyi yöntemdir, biraz zaman alsa da saçlarınızın sağlığı için değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.