Saç Boyalarının Renk Çeşitleri
zigavus

Saç Boyalarının Renk Çeşitleri

       

İnsan psikolojik açıdan zorlandığı dönemlerde görüntüsüyle ilgili değişiklikler arayışı içine girmeye başlamaktadır. İmajımızı değiştirmek amacıyla çıktığımız alışverişlerde saatlerce kıyafetlerimizi seçerek alabiliriz. Bunun yanında ayrıca saç şeklimizi ve saç rengimizi de değiştirmek isteyebiliriz. Saç boyası daha önceki dönemlerde sadece kuaförler tarafından yapılıyordu. Şimdi ise firmaların satışa sunduğu saç boyaları sayesinde artık kuaför olmadan bile saçlarımızı kendimiz boyama şansını yakalıyoruz. Durum böyle olunca da canımız bir şeye sıkıldığında ya da moralimiz bozuk veya psikolojimiz bozulduğunda bir anda saçlarımızda değişikliğe karar verip, saç rengimizi değiştirebiliyoruz.

Saç boyaları saça renk veren pigmentleri içerir. Bunun dışında saça sağlamlık veren ve saça bakım yapan maddeleri de bulundurmaktadır. Fakat piyasadaki bazı kimyasal saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasal maddeler ise saça zarar verebilmektedir.

Saç boyaları günümüzde; kimyasal saç boyaları, doğal saç boyaları, bitkisel saç boyaları ya da organik saç boyaları isimleriyle satışa sunulmaktadır. Bu saç boyaları arasında olan kimyasal saç boyası formüllerine dikkat etmek gereklidir. Çünkü kimyasal saç boyalarında isminden de anlaşılacağı gibi kimyasal ve zararlı maddeler bulunmaktadır.

Doğal, organik ya da bitkisel yolla yapılan saç boyaları, saç boyalarını kullanan insanlarda herhangi bir sağlık sorununa yol açmamaktadır. Aksine doğal saç boyalarını kullanan insanların saçlarını korur ve kırılmaları tamir edebilmektedir. Günümüzde birçok kişinin saçlarının boyama sonrasında birbirine girip açılmada zorlaşmaların olduğu ile ilgili sorunları işitmekteyiz. Boyama sonrasında bu karışmaların ve açılmama problemlerinin en önemli neden kimyasal saç boyalarının formül içeriklerinde bulunan amonyak ya da peroksit maddeleridir.

Saç boyaları farklı markalarda üretilmiş olsa da insanlar ilk olarak daha önce kullanmış olduğu saç boyalarını tercih etmek istemektedirler. Bu nedenle de saç boyama işleminde doğal yöntemle başlayan boyamalar doğal yöntemlerle ilerlerse, uzun vadede düşünüldüğünde saçların zarar görmediği görülmektedir. Aksine kimyasal saç boyalarıyla yapılan boyamalardan sonra saçlar canlılığını her boyamadan sonra kaybederek en sonunda kestirmek istemeseniz bile bakımsız olması nedeniyle kestirmek zorunda kalınabilmektedir.

Saç boyalarının renk çeşitliliğine bakılacak olursa aslında hep ana renkler mevcuttur. Birde bu ana renklerden türeyen koyuya doğru giden renkler veya açığa doğru yayılım gösteren renkler veya renklerin karışımlarından oluşan renklerden ibarettir. Yani saç boyasında kahverengi varsa mutlaka onun açık ya da koyu tonunu veya kızıl kahve tonunu bulabilinmektedir. Durum böyle olunca da kadınlar saçlarının renklerini sık olarak değiştirme şansı yakalamaktadır.

Saç boyalarının fiyatları açısından değerlendirilmesinde ise doğal, bitkisel ya da organik olarak tarif edilen, kullanan kişiye vücut ya da saç bakımından zararı olmayan saç boyaları piyasanın en pahallı saç boylarıdır. Bu boylarda da fiyatlar kendi içerisindeki markalara göre değişiklik göstermektedir. Kimyasal boyalar ise piyasada uygun fiyatlarda bulunabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.