Saç Derinizde Oluşan Kepeklerden Nasıl Kurtulursunuz ?
zigavus

Saç Derinizde Oluşan Kepeklerden Nasıl Kurtulursunuz ?

   kadınlarda saç dökülmesi     

Kepek, ister erkek ister kadın olsun hemen hemen herkesin hayatı boyunca en az bir kez karşılaştığı bir problemdir. Devamlı kepek problemi yaşayan kişiler için bu durum, hayatı çekilmez bir hale getirebilmektedir. Kepeklenmeyi önlemek için saç derisini arındırıcı bir şampuan kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede saç derisi üzerinde oluşan ölü deri birikintileri kafanızdan uzaklaşacak ve üzerinize beyaz beyaz dökülerek kötü bir görüntü vermenizi engelleyecektir. Saçlarınızı kendi saç tipinize uygun bir şampuanla düzenli olarak yıkamak, saçlarınızın bakımını ihmal etmemek de bu problemden kurtulmanızı sağlamakta ve tekrar aynı sorunla karşılaşmanızı engelleyici bir çözüm oluşturmaktadır. Kepek oluşumu saç bakımının iyi yapılmadığı zamanlarda ortaya çıkan, genellikle yanlış şampuan kullanımından kaynaklı bir sorundur. Ayrıca kepeklenmenin, saçını az yıkayan kişilerde daha çok karşılaşılan bir sorun olduğu belirtilmektedir. Ancak her zaman kirli saçta görülen bir durum olmadığı da belirtilen görüşler arasındadır.

Kepek sorunu genel olarak ciddi bir hastalığa işaret etmemekle birlikte çok fazla oranda görüldüğünde kafada kaşınmaya neden olabilmektedir. Kepeğin oluşumu normalde doğal bir süreçtir, kafa derisi kendini belirli periyotlarla yenileyerek ölü deriyi atmakta ve bu ölü deriler, banyoda saçlarımızı yıkadığımız sırada dökülüp gitmektedir. Ancak bazen bu kepeklenme durumu normalden fazla, gözle görülecek ve dikkat çekecek şekilde gerçekleşmektedir. Bunun dışında deride yaşayan ve zararsız olan Malasezya Mantarı da kepeklenmeye neden olabilmektedir. Bu mantar, ölü derilerin dökülmesini ve bu sayede kafa derisinin kendini yenilemesini sağlamaktadır. Ancak vücut bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle kendini koruyamaz hale geldiğinde bu mantar kontrolsüz bir güç kazanarak kafadaki kepeğin fazlalaşmasına sebep olabilmektedir. Bunun nadiren rastlanan bir durum olduğu belirtilmektedir. Ayrıca saçın sürekli yıkanması da kullanılan şampuanların saç derisini tahriş etmesine bağlı olarak kepek oluşumuna sebep olmaktadır. Bu gibi durumlara dikkat edilmesi kepeklenmeyi önlemek için etkilidir. Ancak tüm bunlara rağmen kepek sorununuzun devam etmesi durumunda kepekle mücadele için saç bakım ürünlerini denemeniz gerekecektir.

Bu durumda en etkili yöntem öncelikle bir cildiye uzmanına görünmeniz olmaktadır. Onun tavsiyesi doğrultusunda kullanacağınız şampuanın düzenli bir şekilde uygulanması sorunu ortadan kaldırmak ve kepeklenmeyi önlemek için etkili bir çözüm olabilmektedir. Cildiye uzmanına gitmeden bir şampuan satın alacaksanız mutlaka kendi cilt yapınıza uygun şampuanı tercih etmelisiniz.

Piyasa araştırması ve kullanıcı yorumları bu doğrultuda size iyi bir yön gösterici olacaktır. Daha önce bir ürünü kullanıp memnun kalan kişilerin görüşleri sizin o ürüne güven duymanızı sağlayacak, aynı zamanda psikolojik olarak rahatlamanıza olumlu katkıda bulunacaktır. Kepeklenmeyi önlemek amacıyla antioksidan, aminoasit ve keratin bakımından zengin saç bakım ürünlerini tercih etmenizin bu durumla başa çıkmada faydası gelecektir. Böylece dışarıda, iş yerinde, arkadaş ortamında saçlarınızdan dökülen kepekler nedeniyle hem kötü bir görüntü vermeniz engellenmiş olacak hem de bulunduğunuz ortamlarda gönül rahatlığı ile vakit geçirmeniz mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.