Saç Dökülmelerine Karşı Çözümler
zigavus

Saç Dökülmelerine Karşı Çözümler

   Saç Dökülmelerine Karşı Çözümler     

Saçlar kafa tasını kaplayan, kafa tasını dış etkenlerden koruyan ve güzellik ve estetiğin ayrılmaz ve en önemli parçasıdır. Kişinin saçlarının güzel ve temiz taranması kendisini daha güvenli ve güzel hissettirir. Nasıl ki kişinin cildi güneş, rüzgar, klor, deniz, hava kirliliği, aşırı makyaj ve dengesiz ve yetersiz beslenme gibi olumsuz koşullardan olumsuz olarak etkilense de, saçlarda bu koşullardan etkilenerek sağlıklarını yitirebilir. Bu durumların yanı sıra, maşa, fön, boya gibi kimyevi malzemeler ve işlemlerden saçlar bir hayli etkilenmektedir. Bu kimyevi ürünlere maruz kalan saçlar zaman içerisinde matlaşır, kırılır, yıpranır, dökülür ve kopar. Bu durumların en kötüsü ise saçların dökülmesi durumudur. Özellikle kadınları dökülme, yoğun dökülme her bayanı fazlasıyla tedirgin eder ve saç dökülmelerine karşı bitkisel çözüm arayışında bulunmalarını sağlar.

Saç dökülmesinin nedenleri araştırılarak, uygun madde ve ilaçlar dökülmeyi azaltabilmekte hatta durdurabilmektedir. Fakat her zamanki gibi doğal çözümlerden fayda sağlamak gerekmektedir. Adı üzerinde masum, doğal ve olabildiğince hesaplı ve pratik çözümler bulunmaktadır. Saç dökülmesine karşı bitkisel bir yöntem olarak bal ile hazırlanan bir yöntem önerilebilir. Bunun için iki avuç miktarında taze pazıyı çok ince hale getirin, ezerek suyunu çıkarın. Bu işlemden sonra ortaya çıkan suyu 1 çay bardağı süzülmüş balın üzerine ekleyin. Taze sıkılmış olan yarım kahve fincanı oranında, sıkılmış soğan suyunu da bu karışıma ekleyin. Bu karışımı iyice karıştırıp saçlarınıza masaj yaparak sürün ve saç diplerinize masaj yapa yapa yedirin. Saçınızda bu karışım ile yaklaşık olarak 6 saatlik bir zaman dilimini bekleyerek geçirin. 6 saat tamamlandığında ise saçlarınızı katranlı sabun ile yıkayarak temizleyin.

Saç dökülmesine karşı uygulanabilecek saç kürleri arasında yer alan ilk tarif şu şeklindedir. 1 su bardağı süzme bal içerisine, 1 kahve fincanı taze sıkılmış soğan suyu ilave edilir. 1 tatlı kaşığı toz karabiberde bu karışıma ilave edilir. Bal soğan suyu ve karabiber karıştırılarak saç diplerine iyice yedirilir. 6 saat bekleyin ve saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Saçların yıkanması için kükürtlü sabun tercih edin. İkinci yöntem olan saç kürü ise; 1 yemek kaşığı lavantayı, 750-500 ml. Kaynayan suya eklenir. 5 dakika kadar kısık ateşte bekletilir. Demlenme işlemi bitince suyun ılıması beklenir. Ilıma işlemi gerçekleştiğinde süzme işlemi yapılır. Saçlar temiz ise, hazırlanan lavanta suyuyla saçlar yıkanır. Yarım saat beklenerek, saçlar durulanır. Saçlar genel olarak çok yağlı veya kirli ise, önce yeşil doğal bir sabun ile saçlar yıkanmalıdır. Sonra demlenmiş olan lavanta suyuyla saçlar yıkanır ve yarım saat beklenir. Sadece su ile durulanır. Saç dökülmesinin sona ermesine kadar hafta boyunca 1-2 kez uygulanabilir.

Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm ve çözümleri, dökülme durduktan sonra, dökülmeyi önleyici destek olarak istenilen periyotlarda uygulanmaya devam edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.