Saç Dökülmesine Çözüm İçin Tavsiyeler
zigavus

Saç Dökülmesine Çözüm İçin Tavsiyeler

       

Saç Dökülmesine Karşı Sarımsaklı Şampuan

Saç dökülmesine karşı çözüm, için öncelikle dökülmenin nedenlerinin bulunması gerekmektedir. Beslenme saç dökülmesini etkiler. Saç dökülmesini sadece genetik diyerek geçiştirmek mümkün değildir. Saçlar yoğun olarak dökülmekte ise genetik yapıdan başka bir neden var demektir. Genetik yapıdan bile kaynaklansa, saç tedavisi yapılabilmesi için demir depolarının saçlarda dolu olması gerekmektedir.

Besin olarak alınan maddeler saçı ve saç dökülmesini etkiler. B12, çinko ve folik asit etmenler arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı doktorlar kişide bulunan saç dökülmesinin nedenine inerlerken bu değerleri dikkate almalıdır. Kişiye karşı kan testleri yapılmaktadır. Bunlarla birlikte saçı dökülen kişinin tiroit hastalığı, Polikistik over’i var mı ya da başka bir hastalığı var mı bunlar tespit edilmelidir. Bunların yanında böbrek üst bezinin fazla hormon salgılaması, genetik problemi olmasa bile kişide yine de saç kaybı gerçekleşebilir. Dökülmenin sebebine ulaşmak için, bütün bunları araştırmak gerekmektedir. saç dökülmesinden tamamen kurtulabilmek, dökülmenin nedenine bağlıdır. Genetik yapıdan kaynaklanmakta ise, başta bulunan mevcut saç yapısını korumak mümkün olabilmektedir. Bir miktar artış sağlanabilirse, saçlar kalınlaşabilir. Bağışıklık sistemlerinden kaynaklanan kaş kirpik gibi tam dökülme şekillerinde, hastaların birçoğunda tekrar dökülmeler gerçekleşse de bir kısmında da tamamen iyileşme gerçekleşerek, kişinin hayatı tekrarlayan dönemlerle geçebilmektedir. Hastaların yüzde yirmilik bir kısmında tamamen iyileşme sağlanmaktadır.

Yüzde on veya yirmisinde hiç iyileşmeme durumu görülür. Yüzde atmışlık bir diliminde ise aralıklarla dökülme ve çıkma hadiseleri tekrarlayarak görülür. Tekrar saçın çıkmaması gibi bir hastalık türünün altında birkaç neden ve hastalık yatmaktadır. Bu 4-5 yıl sürmektedir. Bu süre geçince biter. 4-5 yıllık bu periyodda mevcut bulunan saçın korunması gerekmektedir. Yani kişinin başında bulunan mevcut saç korunur sonra bu dönem sona erer. Lupus gibi durumlarda, hayat boyu devam eder. Bu durumda devamlı olarak bir şeyler kullanmak gerekmektedir. B12 eksikliğine ve demir eksikliğine bağlı semptomatik dökülmeler de mevcuttur. B12’nizi veya demirinizi yükselttiğinizde düzelir. Tiroite bağlı olan dökülme, tiroit bezlerinin tedavi edilmesi ile düzelmektedir. Buradan anlaşılan dökülmelerin bir kısmının düzelebileceği, bir kısmının tekrar edeceğidir. Fakat bir kısmına hiçbir şekilde müdahale edilip düzeltilemez. Saç dökülmelerinde belirli bir tedavi süreci yoktur. Hastalığına göre zaman kavramı tedavi için değişir. Tedavi yöntemi kemoterapi alan hastalara uygulanabilmektedir. Ama kemoterapi süresi içerisinde zaten saç uyarısı, saçı dinlenmede tuttuğu için biraz zor olmaktadır. Kemoterapinin bitmesi ile 4 ay içinde saçlar tekrar çıkacaksa, kemoterapinin sona ermesine yakın tedaviye başlanması uygundur. Böylece saçlara hasta, 1-1,5 ay içerisinde kavuşabilir ve süreç hızlandırılır. Saç dökülme tedavisi hamilelere uygulanmaz. Saç dökülme çözümleri çocuklarda kısıtlı olarak bazı tedaviler bulunur. Çocukların kilo ve yaşına göre yapılabilecek tedaviler vardır.

Saç dökülmesine çözüm de en önemli şey sabırdır. Aylar veya yıllar süren bir zaman dilimini kapsayabileceğinden sabırlı davranmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.