Saç Dökülmesine Karşı Etkili Yöntemlerden Kısa Kısa
zigavus

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Yöntemlerden Kısa Kısa

   kadınlarda saç uzatma yöntemleri     

Saç dökülmesi kadınlara kıyasla, erkeklerin daha çok şikâyette bulunduğu bir konu olmaktadır. Saç dökülmesini engelleyen cerrahi müdahaleler veya ürünler daha çok baylara ve erkeklerin saç dökülmesine yönelik olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat saçların zayıflaması ve dökülmesi de bayanlar arasında yaygın olarak görülen bir sorundur.

Saç dökülmesi ciddi rahatsızlıklara işaret edebilecek olup, vitamin eksikliklerinden oluşmuş olan geçici ve basit bir nedenden kaynaklanabilir. Saçların neden döküldüğü, tedavisinin mümkün olup olmayacağını belirlemektedir. Dökülme az rastlanan nedenlerden olabileceği gibi genel sorunlardan da gerçekleşebilmektedir. Erkeklerde 60 yaşından itibaren saç dökülmesi gözlenir. Bu duruma genler ve hormonlar neden olmaktadır. Bu yaşlarda M şeklinde bir saç çizgisi belirginleşir. Bu dökülmeyi engelleyebilmek için, saç ektirme veya dökülmeyi geciktirici ürün kullanımı yöntemleri düşünülmelidir. Katılım kadın tipi dökülmesidir. Genlerden kaynaklanır. Belirli yaş grubundan sonra saç dökülmesi yaşayan bayanların bulunduğu aileye sahip olanlar, bu tür bir saç dökülmesi ile karşı karşıya kalma ihtimalini bünyelerinde barındırırlar. Baylardan farklı olarak bayanlarda M şeklinde bir saç çizgisi görülmez. Bayan tipi saç dökülmesi genel olarak saçların ayrım yerlerinin genişlemesi ve saç tellerinin gözle görülür düzeye gelmesi şeklinde gerçekleşir. Kadınlık hormonlarıda saç dökülme sebepleri arasında yer alır. Hamilelikte hormonların etkilenmesi gibi, doğum kontrol haplarının kullanılması ve bırakılması da saçların dökülmesine sebep olabilir. Bunun gibi menopoz döneminde ortaya çıkan hormonal değişikliklerde saç dökülmesine neden olabilmektedir. Kişi kendisinde bulunan saç dökülmesinin hormonal sebepleri bulunduğunu düşünmekte ise, bir jinekoloğa giderek fikir alışverişinde bulunmalıdır. Fiziksel stres yüzünden saç dökülmesi de gerçekleşebilir. Herhangi bir ameliyat, fiziksel travma, kaza, önemli bir hastalık da geçici saç dökülmelerinin sebepleri arasında yer alabilmektedir. Saç bir yaşam döngüsüne sahiptir. Bu döngü uzama, bekleme ve dökülme şeklinde gerçekleşir. Fakat kişi gerçekten stres altında bir zaman dilimi geçirirse, saçlarda dökülme gözlenir. Fiziksel travma geçiren bir kişide saç dökülmesi 3 ila 6 aylık bir zaman dilimi içerisinde gözle görülür bir biçimde gerçekleşerek belirginleşir. Bu stresli dönem bittiğinde ise saç dökülmesi sona erer ve saçlar tekrar gürleşir. Fiziksel strese oranla, duygusal streste saç dökülmesi az rastlanan bir durumdur. Ancak duygusal streste saç dökülmesi görülmez diye bir şey söz konusu olmamaktadır. Saçlar dökülmeye yatkınsa boşanma, ölüm, kaza yada iflas etme gibi durumlar dökülme sürecini hızlandırır. Saç dökülmesinden ziyade kişinin genel sağlığını düşünerek stresle başa çıkmayı öğrenmesi gerekir.

Saç dökülmesine sebep olan diğer etmenler; anemi (kansızlık), hamilelik, kadınlık ve erkeklik hormonlarında yer alan dengesizlik, troid bezlerinin gereğinden az çalışması (hipotiroid), fazla A vitamini, B vitamini ve protein eksikliği, ani kilo kaybı, kullanılan ilaçlar ve bağışıklık sisteminin fazla aktif olması durumları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.