Saç Neden Dökülür

Saç Neden Dökülür

Saç dökülmesi gerek erkek gerekse kadın olsun hiç kimsenin istemediği bir durumdur. Daha doğrusu bir sağlık sorunudur. Uzun yıllardır saç dökülmesi konusu derinlemesine incelenmiş bu son derece rahatsızlık veren duruma karşı çareler üretilmeye çalışılmıştır. Bu arayışın eldeki verilere göre yüz yıllar öncesinden başladığı bilinmektedir. Arayış ne zaman başlamış olursa olsun ya da her ne şekilde ilerlemiş olursa olsun tek bir gerçek varki o da çarenin insanoğlunun geldiği yerde yani doğada olduğudur. Yüz yıllar öncesine dayanan bu arayış doğal olarak doğada başlamış ve bu gün bilimsel çevrelerce de kabül gördüğü üzere kimyasal değil doğal içerikli ürünler bu konuda yüksek başarı sağlamıştır.

Saç dökülmesi meselesine girişmeden önce elbetteki önce nedenlerine bakılmalıdır. Bu duruma yol açan bazı sebepler vardır ve bu sebepler iyi bilinirse elbette ki çareye de o kadar fazla yaklaşılacaktır. Androgenetik allopesi yani erkek tipi saç dökülmesi beyaz ırkta en çok görünen tiptir. Öyle ki neredeyse görülme sıklığı yüzde yüze yakındır. Diffüz alopesi olarak bilinen ve nerdeyse bütün kafa derisi üzerinde yayılan jeneralize veya global saç dökülmesi tipidir. Ciddi boyutlarda saç kaybı görülene kadar genellikle farkedilmez. Diffüz alopesinin seyri değişkendir ve bazı sebeplere bağlı olarak sürekli olarak veya dönem dönem artan şekilde görülür.

Saç Dökülmesi Sebepleri

Bir diğer sıklıkla görülen saç dökülmesi şekli ise infeksiyon ve infestasyonlar sonucu oluşan türdür. Bu tip saç dökülmesi çeşitli türde mikro organizmalar (mantarlar, bakteriler veya virüsler gibi) ve bazı asalaklar (bitler) tarafından doğrudan veya dolaylı olarak saçın gövdesinin yıkılması veya saç foliküllerinin işlevlerinin bozulmasına bağlıdır. Bu tip rahatsızlıklarda sorun diğer nedenlere nazaran daha belirgin ya da bir başka deyiş ile daha gözle görülür olduğundan sorunlara yol açan bu nedenler daha kolay giderilmekte dolayısı ile kalıtımsal ya da strese bağlı olan saç dökülmelerine nazaran daha çabuk olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Saç dökülmesi sorunlarınlarına yol açan onlarca daha neden vardır. Her ne neden olursa olsun şurası bir gerçektir ki, soruna kimyasal çözümler değil tamamen natürel ve doğadan gelen çareler ile yaklaşmak elbetteki en akıllıca yöntem olacaktır. Bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi saç dökülmesi sorununa da doğal çareler bulunmakta, tabiatta bu sorun içinde bir çare mutlaka bulunmaktadır. Bu yüzden tamamen doğal içerikler ile hazırlanmış ürünler saç dökülmesi konusunda çok daha fazla ve kalıcı bir şekilde olumlu sonuçlar vermektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.