Saçın Yapısı

Saç, tıpkı bir ağacın yaprakları gibi doğar, büyür, dökülür ve tekrar doğar. Saç, gelişme evresinde ilkbahardaki bir yaprak gibi canlı ve güçlüyken, dinlenme ve dökülme evresinde sonbahardaki bir yaprak gibi zayıflar ve dökülür.

Sonra aynı kökten tekrar yenilenir ve büyüme evresi yeniden başlar. İnsan saçı dayanıklı bir protein olan keratinden oluşur. Keratin, aşınmaya ve kopmaya karşı direnç sağlar. Tek bir saç telinin 100 g ağırlık taşıyabilmesini sağlayan da keratindir. Keratin içindeki sistin adı verilen özel yapı, perma, boya gibi kimyasal işlemler ya da saçın taranması, çevre kirliliği, deniz, güneş gibi çevresel faktörler sonucu bozulabilir.

Saçın aktif olarak büyüyen kısmı, derinin altındaki saç köküdür. Yeni hücreler kökün alt kısmını sürekli doldurarak önceki hücreleri yukarı doğru iterler. Saç bu yöntemle uzar. Saçın sağlıklı uzayabilmesi için saç kökleri, çevresindeki damarlar ile çok iyi beslenmelidir. Protein, vitamin ve mineral eksiklikleri saç gelişimini olumsuz etkiler. Saç, ortasındaki ana tüpten dıştaki koruyucu tabakaya doğru beslenir ve nemlenir. Saçın dış tabakasının iyi görünmesi için köklerin sağlıklı ve güçlü olması gerekmektedir. İnsan vücudunda yaklaşık beş milyon kıl folikülü vardır. Bunun yaklaşık 100-150.000 kadarı kafadaki saçlı deri bölgesindedir.

Saçlı deride büyüme hızı yaklaşık 3 günde 1 mm’dir. Kılların kalınlığı, rengi, yoğunluğu ve karakter özellikleri ırklara, yaşa, cinse ve bulunduğu yere göre değişir. En fazla saçlı deri kıl folikülüne sahip grup sarışınlardır, onları esmer ve kumrallar izler. Kızıl saçlılar ise en az sayıda saçlı deri kıl folikülüne sahip gruptur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.