Sağlıklı Saçlar İçin Gerekli Besinler
zigavus

Sağlıklı Saçlar İçin Gerekli Besinler

       

Saçlarım sağlıklı ve güzel olsun istiyorsanız, Ryan Maclean tarafından önerilen saçlarınıza en iyi gelecek 12 besin türünü sunuyoruz.

 1. Süt Ürünleri
  Düşük yağlı olarak tüketeceğiniz süt ürünleri size kilo aldırmadan saçlarınızı besler. Süzme peynir veya yoğurt gibi gıdalar ucuz olmasının yanı sıra saçlarınızın protein ihtiyacını da karşılamış olur.
 2.  Balık
  Somon ve uskumru gibi balıklar yağlıdır ve saç dökülmesi yaşayanlarda, saç dökülmesini yavaşlatabilir. Omega 3 gibi yağ asitlerini içerir. Balık aynı zamanda Demir ve B12 vitaminlerini içerir, bu vitaminler sağlıklı cilt ve saç çıkmasını sağlar.
 3. Tahıllar
  Kepekli tahıllar saçların önemli ihtiyacı olan çinko B vitamini ve Demir içerir. Çinko doğrudan saç kalınlığı ve uzaması için etkilidir.
 4. Kuruyemiş
  Ceviz, kaju fıstığı ve badem saç dökülmesini ve incelmesini önleyen çinko mineralini barıdırırır, tıpkı tahıllarda olduğu gibi. Cevizde ayrıca selenyum bulunur. Bu önemli mineral kafa derisi sağlığında öneli etkisi vardır, kepek oluşumunu azaltır.
 5. Bakliyat
  Saçlar için önemli olan demir, çinko ve protin yapı taşını bol miktarda içerir. Saçların kırılmalara karşı ihtiyacı olan biotin ve B vitamini içerir.
 6. Havuç
  A vitamini içeren Havuç gözlere iyi geldiği gibi saçlarınıza da iyi gelir. Kafa derisindeki yağ oranının korunmasına yardımcı olur, saçların parlak görünmesinde etkisi vardır.
 7. Yumurta
  Protein her saç telinin ihtiyacıdır, yeterli miktarda yumurta yemiyorsanız, saçlarınız güçsüz kalabilir. Yumurtayı haşlanmış yada tavada pişmiş olması hiç farktetmez. Yumurta Biotin ve B12 vitaminini büyük oranda barındırdığı için saçlarınızı beslemenin harika bir yoludur.
 8. Koyu Yeşil Sebzeler
  Koyu yeşil renkli sebzeler, örneğin Ispanak ve Brokoli demir ve kalsiyum içerir, bunlar saçların ihtiyacı olan önemli besinlerdir. Saç bakımı için üretilen doğal yağlardan sebum bu sebzelerden üretilmektedir. Sebum saç kremi yapımında kullanılır, ve siz bu sebzeleri tükettiğinizde en doğal yöntemle bu vitamini almış olacaksınız.
 9. Kümes Hayvanları
  Protein eksikliği saçlarınız için önemli bir sorun olabilir, saç rengine ve saçlarınızın kırılganlığına kadar etki edebilir. Kümes hayvanlarında bol miktarda bulunan Demir, saç köklerinizin bakımı için önemlidir.
 10. İstiridye
  Sağlıklı saç bakımında önemli bir rolü olan çinko ve antioksidan içerir. İstiridyeye ulaşmanız kolay olmayacağından bunun yerine Dana eti yada Kuzu eti de yerseniz aynı besinleri almış olursunuz.
 11. Muz
  Saç incelmesi ve saç dökülmesini azaltan B6 vitamini içerir, vücudumuz için önemli bir B vitamini deposudur. Yediğimiz besinlerin absorbe edilmesine yardımcı etkisi vardır ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli etkisi vardır. Saç köklerini besleyerek parlak ve harika görünmesine etki eder.
 12. Kahverengi Pirinç
  Kahverengi pirinç saçlara enerji sağlar, aynı zamanda güçlü saç büyümesi ve bakımı için gerekli olan B Vitamini barındırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.