Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
zigavus

Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

       

Sağlıklı saçlar için beslenme ve bakım kadar şampuan da çok önemlidir.Saç bakımı için bu kadar endişelenirken kullandığımız şampuanın zararı olup olmadığını bilmemiz gerekir.Her ne kadar bitkisel şampuan deseler de içlerinde kimyasal maddeler bulunan şampuanlar var.Saçımıza zarar verebilecek olan ve şampuanların içinde olan bu maddeler nelermiş öğrenelim ve bu konuda bilinçli davranalım.

Sodyum Sülfat (Sodium Lauret Sulfate),  bu madde temizlik malzemelerinde ve deterjanlarda kullanılır.Köpürmeye yardımcı olan bu madde saçın yıpranmasına sebep olabilir.Fakat bu maddenin kullanılmadığı şampuanlar yok denecek kadar azdır.Çünkü köpürmesi için kullanılan bu maddeler her ne kadar zararlı da olsa içerik olarak ekleniyor.

Parabenler , Şampuanın raf ömrünün uzatır fakat bizim ömrümüzü kısaltabilir.Kanser yapıcı özelliği olan parabenlerin kullanılmadığı şampuanları tercih ediniz.

Formaldehit , Kanserojen olup,cildin tahriş olmasına sebep olur.

Amonyum Sülfat(ammonium Laureth Sulfate) , Sodyum sülfat gibi saçın yıpranmasına sebep olur ve temizlik ürünlerinde de kullanılır.

Dietanolamin, saçın kurumasına sebep olur.Zararlı bir kimyasaldır.

Şampuan alırken dikkat etmeniz gereken ve içinde olmaması gereken maddelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.